Co na Was czeka w Kielcach?

Dla większości zawodników, teren w Kielcach będzie terenem dziewiczym. Bieg na orientację w województwie Świętokrzyskim niestety nie jest rozwinięty na odppowiednim poziomie. Ostatnie zawody Centralnego Terminarza Zawodów były organizowane tutaj kilkanaście lat temu, można wręcz powiedzieć, że na początku XXI wieku, w 2002 roku miał miejsce Puchar Polski, a rok później Mistrzostwa Polski w Długodystansowym bno.

Więc rodzi się pytanie, jak naprawdę będzie w Kielcach?

Nocny sprint będzie zorganizowany w ścisłym centrum Kielc, z metą zlokalizowaną na kieleckim Rynku. Historia tego miejsca sięga XII wieku i tak też będzie na zawodach, każdy z zawodników liźnie trochę historii, ale przede wszystkim dobrze się nabiega, bo rozpoczynający Klubowe Mistrzostwa Polski nocny sprint, będzie należał do szybkich. Jednak jeżeli ktoś uważa, że będzie łatwo, to jest w błędzie, a i lampa na głowie też się przyda.

Biegi leśne odbędą się na terenie Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego, obiektu leśnego, który dominuje nad Kielcami, dla większości „doświadczonych” biegaczy to właśnie ten las przychodzi na myśl, kiedy myślą o bno w Kielcach. Biesak, bo tak potocznie jest nazywany, to las miejski, który pełni wiele funkcji, a jedną z głównych jest funkcja rekreacyjna, stąd też cały las jest poprzecinany bogatą siecią dróg. Teren jest pagórkowaty i swoją charakterystyką przypomina trochę morenę. Przewyższenia nie są duże, jednak górki na pewno wejdą w nogi. To co wyróżnia Kielce spośród innych dużych miast w Polsce, to wysokość nad poziomem morza, na jakiej Kielce są zlokalizowane, jest to 260-408 mnpm. Przekłada się to na roślinność, jaka występuje w lesie, pomimo, że w niższych partiach występuje dość duże zakrzaczenie (choć bez jeżyn i pokrzyw), to w wyższych partiach występuje licznie las iglasty, swoją charakterystyką przypominający tereny górskie. Generalnie las jest bardzo zmienny i w związku z występowaniem dużej liczby obiektów ciągłych (drogi, ścieżki, suche rowy) może stanowić nie lada wyzwanie orientalistyczne, szczególnie, że pozwala osiągać wysokie prędkości biegu.

Mamy nadzieję, że powyższy tekst przekonał nieprzekonanych i za dwa tygodnie widzimy się w Kielcach 🙂
Przypominamy, że termin zgłoszeń mija 09.09.2019 r. o godz. 24.